بهترین های روز

بهترین های روز


سرگرمی و دانستنی های فراوان به همراه کلیپ های روز و مطالب وبلاگهای فارسی با به روز رسانی خودکار

Final_exam_and_succeed_in_the_exam_Tips_and_Solutions_www_bestofday_ir آموزشی » امتحان نهایی

امتحان نهایی و موفقیت در کنکور - نکات و راه حلها


امتحان نهایی سوم دبیرستان و راه حل و نکاتی برای موفقیت در امتحان نهایی و موفقیت در کنکور با تاثیرات امتحان نهایی قبل از دانشگاه
این روزها بحث امتحان نهایی داغ شده و برای بازدید کننده های محترم بهترین های روز یه سری مطالب را جمع آوری کردم که امیدوارم استفاده لازم را ببرید .

نوشته زیر را از وبلاگ جناب آقای فرید سید احمدی مدیر سابق خودم در دبیرستان (البته 10 سال پیش ) برداشتم که نکاتی که باید شرکت کنندگان در امتحان نهایی بدانند هست :
منبع نوشته زیر : http://seyedahmadi1345.blogfa.com/post-48.aspx
سوابق تحصیلی دروسی که به صورت نهایی برگزار میشود ،حداقل 25/0 درصد از کنکور سال آینده شما را تشکیل می دهد و در سنوات آینده این درصد بیشتر خواهد شد.
معدل کتبی نهایی ، ملاکی مهم ، جهت پذیرش در آزمون های استخدامی آینده شما میباشد.
امتحانات نهایی به صورت همزمان جهت همه متقاضیان ، در سراسر کشور اجرا میشود.
طراح سئوالات امتحانات نهایی در هر درسی تنها یک نفر نمی باشد و گروهی از دبیران سئوال طرح مینمایند.
ملاک طرح سئوال فقط و فقط ، کتب درسی دبیرستانی است.
گرفتن بارم هر فصل از درسهایتان برابر دستورالعمل از دبیر مربوطه ضروری است .
احتمال آمدن سئوال از هر قسمت کتاب وجود دارد و شما نباید بر اساس نظر خودتان به حذف قسمت هایی از کتاب بپردازید و قسمت هایی را مهم تر از بقیه بدانید .
بررسی و مطالعه سئوالات امتحانات نهایی و پاسخنامه آن که مربوط به سنوات گذشته است بسیار مفید میباشد .
سئوالات امتحانات نهایی در سنوات گذشته بیشتر فرادانشی ((مفهومی)) است .
در امتحانات نهایی فردی موفق تر است که درس را به صورت مفهومی خوانده و قدرت تجزیه و تحلیل داشته باشد.
برگه امتحانی شما حداقل 2 و حداکثر 4 بار توسط دبیران متخصص در همان رشته درسی که در همان سال تدریس همان درس را داشته اند ،تصحیح میشود و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد .
حوزه امتحان نهایی ، معمولا مدرسه ای غیر از مدرسه خودتان است و به شما راهنمای حوزه میدهند .
باید حوزه امتحانی خود را شناسایی نموده و در هر جلسه حداقل نیم ساعت قبل از شروع درحوزه حضورداشته باشید.
تنها مجوز ورود به حوزه امتحانی، کارت شرکت در جلسه میباشد ،که توسط مدرسه به شما داده میشود .
میبایست نهایت دقت در نگهداری از کارتتان را، که در پشت آن تاریخ و مواد امتحانی درج شده را داشته باشید.
که همیشه باید در بدو ورود به حوزه ، کارت را در سمت چپ سینه خود نصب نمایید.
امتحان مجددی تحت عنوان غائبین موجه وجود ندارد و امتحانات نهایی فقط در 3 نوبت :خرداد و شهریور و دی ماه برگزار میگرددو در صورت عدم حضور باید در نوبت بعدی شرکت نمایید .
در صورت داشتن عذر موجه جهت غیبت در امتحان ، باید به مدرسه خود مراجعه و فرمی جهت شما تکمیل شود .
جهت امتحان مجدد درس یا دروسی که نمره قبولی آن نیاورده و یا غائب بوده اید ، باید مجددا در مدرسه خودتان انتخاب واحد نموده و در نوبت بعد ،آن درس یا دروس رامجددا در حوزه ای که مجددا اعلام میشود ، امتحان دهید .
پس از حضور در جلسه امتحان باید 3 شماره ((صندلی ، کارت و پاسخنامه )) خود را با هم تطبیق داده و باید شماره آنها با هم یکسان باشد و در غیر این صورت، مسئولین حوزه را در جریان قرار دهید .
در جلسه امتحان برای برخی دروس پاسخنامه تک صفحه ای و برای برخی دیگر چند صفحه پاسخنامه به شما داده میشود و میبایست اطلاعات
خواسته شده را در سر برگ تمامی پاسخنامه ها ذکر نمایید .
بردن چرکنویس به جلسه امتحان ممنوع است و باید از برگه آخر پاسخنامه خود (بدون جداکردن آن) استفاده نمایید .
نمیتوان از قسمت های سفید برگه سئوال بعنوان چرکنویس استفاده نمودو در صورت استفاده متخلف محسوب میشوید .
نوشتن نام ونام خانوادگی و شماره داوطلبی ، روی تمامی برگه های سئوالات و همچنین نوشتن اطلاعات خواسته شده روی تمامی برگه های پاسخنامه الزامی است .
برای هر درس(غیر از دروسی که پاسخنامه تک برگی دارند ) به تعداد کافی برگه به شما داده میشود و درصورت نیاز میتوانید برگ دیگری بگیرید.
نوشتن جواب سئوالات با خودکارهای سبز و قرمز و همچنین مداد ممنوع است .
باید در جلسه امتحان دو خودکار ترجیحا آبی همرنگ داشته باشید .
استفاده از لاک غلط گیر و گذاشتن هر نوع علامت و یا کلمه و نشان روی برگه، تخلف محسوب میگردد.
برای رسم جواب سئوالاتی مانند هندسه، باید اول آنرا با مداد کشیده و سپس با خودکار پر رنگش نمایید .
خوش خط نوشتن و پرهیز از خط خوردگی مدام برگه ، از اصول کار میباشد .
کشیده شدن یک خط ساده بین جواب سئوالات ، به زیبایی جواب شما و دقت نظر مصحح ، می افزاید.
حتی المقدور باید از جواب دادن به سئوالات در چند قسمت جداگانه صفحات پاسخنامه پرهیز نمایید .
همراه داشتن موبایل حتی خاموش ، تخلف و تقلب محسوب میگردد و نمره درس صفر شدهدو در صورت روشن بودن نمره کلیه دروس آن نوبت صفر میگردد و همچنین محل یا فردی جهت به امانت گرفتن وسایلتان در محل برگزاری آزمون پیش بینی نشده است .
استفاده از ماشین حساب ساده که فقط چهار عمل اصلی را انجام میدهد در برخی از امتحانات مجاز میباشد .
اجازه جابجا نمودن ماشین حساب را نداشته و باید از ماشین حساب یا دیگر وسایل شخصی خود استفاده نمایید .
باید در آخرین امتحان خود ، کارت ورود به جلسه اتان را تحویل مسئولین حوزه اجرا دهید .
برای دریافت نتیجه امتحانات ،باید کمتر از 10روز پس از آخرین امتحان، به مدرسه خود مراجعه نمایید .
درصورت داشتن اعتراض به نتایج امتحان ، حداکثر تا 3 روز بعد از اعلام نتایج ، میبایست شخصا به مدرسه مراجعه و فرم اعتراضات را پر نمود و شخصا امضاء نموده و تحویل دفتر دار مدرسه اتان دهید .
ارتباط مستمر شما با مدرسه بعد از پایان امتحانات تا اعلام نتیجه و برگشت جواب اعتراضات ، لازم است .
شرط فارغ التحصیلی شما گذراندن حداقل 96 واحد درسی و کسب معدل کل حداقل 10 میباشد
شرط استفاده از تبصره ((تک ماده )) حداکثر در دو عنوان درسی مقدور میباشد که نمره آن بالای(( 7 ))است .
دانش آموزی که قصد استفاده از تبصره رادارد و نمرات 2 عنوان درسی از دروس افتاده اش بالای 7 است ،درصورت متمایل بودن به حفظ این دو نمره و استفاده از تک ماده ، دیگر نباید در دوره های امتحانی بعدی ، آن دروس را انتخاب نماید .چراکه در صورت انتخاب، نمره امتحان جدید جایگزین میگردد .
بسیاری از تخلفات ، سهوی بوده و به واسطه ندانستن موضوع انجام میگیرد و مطالعه موارد تخلف و تقلب در امتحانات که در تمامی حوزه ها نصب گردیده ، از اصول اساسی کار میباشد .
مواردی چون همراه داشتن کتاب یا جزوه و یادداشت ، گذاشتن هر نوع علامت روی برگه ، پاسخگویی به سئوالات از طریق نگاه کردن به ورقه امتحانی دانش آموز دیگر یا صحبت کردن با آنها ، رد و بدل نمودن یادداشت ، بیرون بردن ورقه امتحانی از حوزه ، نوشتن برای دیگری ، مشارکت در تعویض اوراق امتحانی ، فرستادن شخصی به جای خود به جلسه امتحان و اخلال در نظم جلسه یا حوزه امتحانی ، از موارد تخلف محسوب میگردد .
تخلفاتی که خدای ناخواسته ، سهوا یا عمدا انجام پذیرد ، بعضا تا محرومیت از نوبت بعدی را شامل شده و قابل پیگرد قانونی است .
توکل به خدا ، اعتماد به نفس ، مطالعه اصولی و برنامه ریزی مناسب ، نقطه اولین و آخرین بحث تعلیم و تربیت میباشد .


-نوشته زیر هم توسط مشاور برتر وبرنامه ریز فوق تخصصی کنکور ، جناب مهندس امین دهقان تهیه شده است .
منبع نوشته زیر : http://konkur.in/9603
مهم ترین دغدغه برای دانش آموزان سال سوم، افزایش نمرات و معدل در امتحان های نهایی است. همه می دانیم که نمره  ی دروس سال سوم در نمره  ی کنکور تأثیر داده می شود و سال سومی ها باید خودشان را برای گرفتن نمره های عالی آماده کنند. اما چگونه می شود هم معدل بالایی به دست آورد، هم برای کنکور سال بعد آماده شد. راهکارهای پیشنهادی این مقاله، به این سؤال پاسخ می دهد.
دو راهکار برای ارتقاء معدل :
برای کسب رتبه یا نمره ی خوب دو راه وجود دارد، یکی آن که برای گرفتن نمره درس بخوانید، دیگر آن که سعی کنید باسواد شوید. این دو روش نتایج متفاوتی دارند. خیلی از دوستانتان را می شناسید که با پرخوانی یا فشرده خوانی در شب امتحان، نمره و معدل بالایی به دست می آورند، ولی سواد و معلومات عمیق و کافی ندارند. آن ها توانمند نیستند و در مدت کوتاهی، از آموخته هایشان جز یک اثر باستانی، چیزی برجای نمی ماند! حالابه نظر شما، آن ها در تحصیل، آدم های موفقی هستند؟ اگر صرفاً برای گرفتن نمره تلاش می کنید، درس خواندن برایتان سخت تر می شود و دائم به دنبال آن هستید که هرچه زود تر تمام شود؛ چون برای رفع تکلیف درس می خوانید، احساس شکست می کنید و چون به هدفتان نرسیده اید تحت فشار روحی قرار می گیرید.
پس از پایان امتحان ها، از این که برای نمره ی ۲۰درس خواندید، ولی نمره ی ۱۸یا ۱۹نصیبتان شده، خستگی بر تنتان می ماند؛ رضایتی از خود نخواهید داشت و همین عدم رضایت، انگیزه های شما را ضعیف می کند. این احساس شما را رها نمی کند؛ پس از ورود به دانشگاه هم از این که سخت درس خوانده اید و ۲تا ۳سال از همه چیز محروم بود هاید و در این مدت در بیم و نگرانی به سر برد هاید، سرخورده می شوید.
افرادی که انگیزه ی ضعیفی دارند، به زور واحدهای درسی خود را می گذرانند؛ مطمئن باشید که این افراد در رشته ی تحصیلی خود موفق نخواهند شد. اما در مقابل، گروهی که با عشق و انگیزه درس می خوانند و برای باسواد بودن تلاش می کنند، به کارشان علاقه دارند و از زحمتی که می کشند لذت می برند. به خاطر همین خوب خواندن، نمره گرفتن برایشان آسان می شود، بعد از تمام شدن دبیرستان هم، از آن همه زحمت خود ناراحت و پشیمان نیستند. اگر با قلبتان درس بخوانید، بهتر و زود تر به نمره ی بالا می رسید و موفق می شوید.
راهبردهای افزایش معدل :
برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می توان انجام داد. اما تجربه ی افراد موفق نشان می دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا ترین نمره را به دست می آورید:
* کلاس های غیردرسی خود را محدود تر کنید؛
نمی شود با ۳روز کلاس زبان، داستان نویسی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه تان را تا جایی که می توانید افزایش دهید و بیش تر انرژیتان را روی درس خواندن متمرکز سازید.
* راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.
تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می خوانید، برای رفع تکلیف تلاش خواهید کرد. در این نوع درس خواندن ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزء آدم های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می شوید. پس عاشق کارتان باشید.
* برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.
همه ی مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب های کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت ها»، «مثال ها»، «فکر کنید ها»، «خود را بیازمایید ها» و پرسش های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش ها ارزش سؤالی زیادی دارند.
* پس از مطالعه ی مفهومی و حل تمرین های کتاب، اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش تری از کتاب های کمک درسی حل کنید.
* اما حل تست! حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می کند؛ از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیش تر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سؤال های امتحانات نهایی استفاده نکنید.
* وقتی می توانید به سراغ حل تست بروید که
اولاً:در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید
ثانیاً: درس هایتان را با کمک منابع، آن قدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین های تشریحی پاسخ دهید.
مهارت های امتحانی را تمرین کنید
تقریباً همه ی دانش آموزان سال سوم احساس می کنند همه چیز را می دانند و برای گرفتن نمره ی ۲۰در امتحان ها شرکت می کنند، اما در عمل نمره ی کارنامه ی آن ها ۲، ۳نمره کم تر از انتظارشان می شود. اگر از آن ها علت را بپرسید، می گویند: «چیزی نبود، بی دقتی، اشکالات بی مورد.» اما تحقیقات نشان می دهد که کم شدن نمره ی اکثر دانش آموزان دبیرستانی، بیش تر به خاطر ضعف مهارت های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی دقتی و اشکالات بی مورد! حواستان جمع باشد برای کسب نمره ی بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته اید را خوب بیان کنید. برای این منظور:
* نمونه سؤالات امتحانات نهایی را حل کنید.
پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات، نمونه سؤال های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخگویی به سؤال های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.
* لزوما سؤالات هر سال شبیه هم نیست.
این خطاست که فکر کنید سؤال های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سؤال های مفهومی را در قالب های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تاکید می کنیم که روی سؤالات مفهومی منابع کمک درسی بیش تر کار کنید.
کسب نتیجه ی دلخواه در امتحانات با مطالعه کتاب های آزمون بانک رزمندگان
برای مطالعه ی نمونه سؤالات سال های قبل شما می توانید از کتاب های آزمون بانک رزمندگان که برای تمامی دروس سال سوم دبیرستان تالیف شده استفاده نمایید.
کتاب های آزمون بانک شامل چندین دوره امتحانات نوبت اول (دی ماه) و نوبت دوم (خرداد ماه) با پاسخ های تشریحی همراه با ریز بارم بندی برای کلیه ی دروس و مقاطع می باشد. شما می توانید در ایام امتحانات با مطالعه ی آن ها، آمادگی لازم را برای شرکت در امتحانات و کسب نتیجه ی لازم پیدا کنید. در این مجموعه از کتاب ها اولویت بر استفاده از امتحانات هماهنگ کشوری و سپس امتحانات منتخب استان ها بوده است.
* مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیش تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره و معدل قرار دارید.
* به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه، درست نخواندن متن سؤال و… را اشکال نمی دانند. آنها بلد نبودن های بزرگ را اشکال می دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگاه به اشکال و اشکال گیری، حساس نیست، ولی بچه های ممتاز، حتی با یک اشتباه ساده محاسباتی، دوباره مسئله را حل می کنند. آن ها نسبت به ساده ترین اشکالات خود بی رحم هستند.
این تجربه را از آن ها بیاموزید! برای گرفتن نمره ی ۱۸یا ۱۹دانستن مطلب کافی است، ولی برای گرفتن نمره ی ۲۰، تسلط و حساسیت به اشکالات اهمیت بیش تری دارد.
عقب افتادگی درسی را جبران کنید :
* از تلنبار شدن درس ها جلوگیری کنید. از هر فرصتی از جمله تعطیلات برای جبران عقب افتادگی درسی خود استفاده کنید.
* اگر عقب افتادگی تان در یک درس زیاد است، از ابتدای کتاب شروع نکنید؛ در این حالت بهتر است اول درس های جدید مدرسه را بخوانید، سپس یک یا چند مبحث عقب افتاده را انتخاب کرده و در اوقات اضافی آن ها را جمع و جور کنید!
* اگر اشکالات شما در دروسی مانند عربی یا ریاضی و… ریشه ای است یا خودآموزیتان کند است یا علاقه زیادی به آن درس ندارید، بهتر است با کمک معلم آن ها را برطرف سازید؛ در این صورت پیشرفت تان سریع تر می شود.
خوب برنامه‌ریزی کنید
* سعی کنید در شروع درس خواندن به طور روزانه برنامه ریزی کنید و در صورتی که موفق به انجام آن شدید، به صورت ۲تا ۳روزه برنامه ریزی کنید. وقتی برنامه هفتگی داشته باشید که از نظم خود مطمئن شدید.
* به روز باشید، تکالیف هر روز مدرسه را در همان روز تک به تک انجام دهید؛ این راز منظم شدن و جلو زدن از سایرین است.
* تکالیف زیاد و پر حجم یک درس را در طول هفته تقسیم کنید.
* اگر می خواهید موفق باشید، در دروسی که تکالیف معلم را کافی نمی دانید، یک برنامه تکمیلی و جبرانی با کتاب های کمک درسی تنظیم کنید. فراموش نکنید که تکلیف فعالیتی است که شما باید برای موفقیت انجام دهید و فقط محدود به کارهایی که معلم از شما می خواهد، نمی شود. در این خصوص هم می توانید از کتاب های کار رزمندگان استفاده کنید.
* سعی کنید طوری عمل کنید که تکالیف و دروس مربوط به هر هفته را در همان هفته تمام کنید و بدهکاری درستان را به هفته ی بعد منتقل نکنید. در یک کلام، خودتان را بیش تر با مدرسه تان هماهنگ سازید و به هیچ وجه از برنامه های مدرسه فاصله نگیرید.
جلو زدن از رقبا
خیلی از دانش آموزان قوی سال سوم میل به پیشرفت زیاد دارند، حتی می خواهند بیش تر از امکانات مدرسه عمل کنند. آن ها دوست دارند بدانند بهترین کاری که می توانند انجام دهند، چیست. در این رابطه توصیه هایی داریم:
* تا وقتی به دروس سال سوم مسلط نشده اید، به سراغ برنامه های درسی اضافه مانند دوره کردن دروس سال های قبل پایه و… نروید.
* کار اصلی شما همان قوی کردن دروس سال سوم با منابع تکمیلی و جمع بندی کنکور دروس سال سوم است.
* آن چه که اکنون می خوانید بسیار مهم است، چه از کتاب درسی یا کمک درسی، جزوه و…،
پس از چند بار مرور، وقتی که احساس کردید به مطلب مسلط هستید، خلاصه برداری کنید. مثلاً در پایان نیمسال اول، مباحث نیمسال اول و در عید، مباحث نیمسال دوم را خلاصه نویسی کنید. همین خلاصه ها کمک می کند که در امتحانات نهایی سال آینده در زمان کم تری بتوانید این دروس را مرور کرده و وقت زیادی را صرفه جویی کنید.
* کلاس های خود را به موقع و به جا انتخاب کنید.
در طول مدتی که به مدرسه می روید، اول با کلاس مدرسه همراه شوید، دوم از کتاب های کمک درسی کمک بگیرید، سوم در صورتی که مدرسه و کتاب پاسخگو نبودند، از معلم برای رفع اشکال استفاده کنید. در نهایت از کلاسهای خارج از مدرسه استفاده کنید.
* از هر چه که می خوانید، کتاب درسی، جزوه و… نکته برداری کنید. همین یادداشت ها کمک می کند در سال آینده هنگام مرور دروس سال قبل، وقت کمتری صرف کنید. ولی افرادی که این کار را نکرده اند، مجبور به دوباره کاری می شوند.
* دوستان فعال خود را پیدا کنید و تیم درسی تشکیل دهید. کار تیمی در پیشرفت درسی شما خیلی مؤثر است. در مقابل از دوستان غیرفعال، بی انگیزه و منفی فاصله بگیرید.


در نوشته زیر که اثر استاد زهرا نیک ملکی می باشد 15 نکته کلیدی برای موفقیت در امتحان نهایی را فراگیرید .
منبع نوشته زیر : http://www.kanoon.ir/Article/26539
دانش‌آموزان مقطع سوم دبيرستان، فصل امتحانات بهترين فرصت براي تمرکز بهتر بر روي کتاب‌هاي درسي است. با توجه به اين‌که دانش‌آموزان پايه، معدل و نمرات درسي آن‌ها در نتيجه‌ي کنکورشان موثر است بايد تمام تلاش خود را بکنند که نتيجه‌ي بسيار خوبي از امتحانات خود بگيرند.
براي موفقيت بيش‌تر در درس‌هاي خود در فصل امتحانات، نکات زير را رعايت کنيد.
1-يک برنامه‌ي شخصي براي اجراي بهتر برنامه‌‌ي امتحانات داشته باشيد. اگر متوجه شديد که بر روي يک درس خاص ميزان تسلط‌تان کم است و بايد زمان بيش‌تري را صرف کنيد از زمان درس‌هايي که تسلط‌تان بيش‌تر است کمي براي جبران و کار کردن بيش‌تر اين مباحث استفاده کنيد.
2-سعي کنيد قبل از شروع هر درس بر روي مباحث آن طبقه‌بندي ويژه‌اي داشته باشيد اين‌که:
کدام مبحث را خوب بلد هستيد؟
کدام مبحث بسيار مهم است؟
کدام مبحث نياز به توجه بيش‌تري دارد؟
کدام مبحث اولويت اول را براي مطالعه دارد؟
و...
3- براي خواندن فصل‌هايي که به يکديگر وابسته نيستند ابتدا سعي کنيد فصل‌‌هايي را اولويت اول مطالعه قرار دهيد که ارزش نمره‌اي بالاتري دارند و اين فصل‌ها را بيش‌تر بخوانيد و بعد از خواندن و تسلط بر آن‌ها به سراغ فصل‌هاي ديگر برويد.
4-تمام مثال‌ها و تمرين‌هاي کتاب درسي را حل کنيد و تلاش کنيد که به جواب آخر برسيد. اگر پاسخ اشتباه بود علت را بررسي کنيد و يک بار ديگر سؤال را براي خود حل کنيد.
5-بعد از اين‌که کتاب درسي را کامل کار کرديد سعي کنيد از کتاب‌هاي دوسالانه يا مجموعه‌سؤالات امتحانات نهايي براي افزايش تسلط و تمرين بيش‌تر خود استفاده کنيد. تقريباً تيپ سؤالات امتحانات نهايي يکي است و شما با کار کردن اين کتاب با آمادگي ذهني کامل سر جلسه حاضر مي‌شويد.
6-هنگام مطالعه يک برگه براي يادداشت‌برداري نکات مهم و فرمول‌هايي که فکر مي‌کنيد مهم هستند داشته باشيد.
7- نکات سؤالات مهم و سؤالاتي را که اشتباه پاسخ داده‌ايد براي خود يادداشت کنيد.
8- روز قبل از امتحان مي‌توانيد از اين يادداشت‌ها براي مرور نکات مهم خود استفاده کنيد.
9- روز قبل از امتحان از کلاسور ارزيابي براي مرور مهم‌ترين نکاتي که در طي يک سال در آزمون‌هاي کانون جمع‌آوري کرده‌ايد استفاده کنيد.
10-سر امتحان سعي کنيد سؤالات را با دقت بخوانيد و زير قسمت‌هاي مهم سؤال خط بکشيد. مثلاً اين‌که سرعت را بر اساس کيلومتر بر ساعت يا متر بر ثانيه مي‌خواهند.
11-در حين امتحان اگر متوجه شديد که سؤال را بلد نيستيد خود را درگير آن نکنيد؛ زيرا وقت‌تان را از دست مي‌دهيد و دچار استرس مي‌شويد و باعث مي‌شود حتي سؤالاتي را که بلد هستيد نتوانيد به خوبي جواب دهيد.
12-اگر سؤال وقت‌گير بود در کنار آن علامت ضربدر بزنيد و ابتدا سؤالاتي را که آسان هستند پاسخ دهيد و بعد بر روي سؤالات وقت‌گير تمرکز کنيد.
13-سعي کنيد پاسخ‌‌نامه‌تان بسيار تميز و خوانا باشد تا در اثر بدخطي و نامنظم بودن پاسخ‌هاي‌تان، پاسخ شما توسط تصحيح‌کننده اشتباه تشخيص داده نشود و نمره‌تان کم نشود.
14-در سؤالات محاسباتي، دورِ جواب آخر کادر بکشيد.
15-در پايان امتحان، پاسخ‌هاي خود را دوباره بررسي کنيد و براي ترک جلسه‌ي امتحان عجله نداشته باشيد.


و نکات زیر که توسط سایت عصر علم منتشر شده است
منبع نوشته زیر : http://www.asreelm.com/study-tips-for-finals
نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی
با نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان و دانشجویان مشاهده میشود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها میگیرد. در این مطلب قصد داریم نکات طلایی و مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی را که میتواند امتحانات پایان ترم دانش آموزی یا امتحانات دانشجویی باشد با شما در میان بگذاریم تا در مدت زمان امتحانات با رعایت این نکات نتیجه بهتری در امتحان کسب کنید.
برای اینکه در امتحانات موفق شوید باید خوب مطالعه کنید، ولی نه اینکه بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتابها شیرجه! بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه کردن طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟ مسلما اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است.
اهداف واقع بینانه داشته باشید
فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید. اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای خودتان با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید. همه چیز را برای شب امتحان نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید.
به ذهن و جسم خود فرصت استراحت کافی بدهید
مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت 10 دقیقه استراحت کنید. این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلا تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت 10 دقیقه باید چشم ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خواندید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزئیات فکر کنید.
از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید
مکان مطالعه را تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی است، باعث میشود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.
اطراف خود خوراکی قرار ندهید
اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب میشوند این است که در کنار خودشان خوراکی قرار میدهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید. خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام مطالعه است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران میکنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.
به خودتان جایزه بدهید
درس ها و مباحث را به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید! برای غذا خوردن با یک دوست به بیرون بروید یا یک فیلم کوتاه تماشا کنید ولی این کار را بعد از اتمام پروسه مطالعه انجام دهید، تا هنگامی که برای درس بعدی بر میگردید ذهن آرام و آماده ای داشته باشید.
کمک کنید، کمک بخواهید و خجالت نکشید
بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. اگر در مبحثی احساس میکنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و میتوانید از کمک دیگران استفاده کنید.


در این مطالب سعی کردیم نکات کلیدی برای موفقیت در مطالعه و آزمونهای نهایی را بررسی کنیم . امیدوارم این نکات برای شما مفید باشند و پیشنهاد میکنیم تجربیات خودتان را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید، به ما بگویید که شما به چه شیوه ای مطالعه میکنید؟ کجا درس میخوانید؟ چطور درس میخوانید؟ دراز میکشید یا پشت میز می نشینید؟ از فرم زیر استفاده کنید و نظر خودتان را به ما و دیگران بگویید.


تاریخ انتشار :

نویسنده :
رسانه انتشار : www.bestofday.ir
لینک ثابت :
امتیاز 5.0     از 1 تا 5
تعداد بازدید : 2623

# # # # # # # # # # # # # #

ریمیکس طفلکی دلم گیره ریمیکس طفلکی دلم گیره ریمیکس طفلکی دلم گیره آپارات فیلم خارجی صحنه دار آپارات فیلم خارجی صحنه دار bestofday.ir دانلود رمان عاشقان شیطانی امین جوزانی عشق اول دانلود آهنگ ابرو گوندش سنی سویوروم دانلود فیلم امریکن پای با زیرنویس فارسی دانلود فیلم امریکن پای با زیرنویس فارسی فرکانس شبکه ورزش تاجیکستان در هاتبرد دانلود روش یادگیری زبان به روش ری الس bestofday.ir مسعود جلیلیان باورش سخته http://vampir3.blogsky.com/1386/Subscribe.bs http://vampir3.blogsky.com/1386/Subscribe.bs دانلود قاری گری کردی mp3 سامان یاسین خاک سرد سامان یاسین خاک سرد http://vampir3.blogsky.com/1386/Subscribe.bs http://vampir3.blogsky.com/1386/Subscribe.bs دانلود فایل صوتی صدای طرقه اهنگ شاهین نجفی بنام کجاست ای یار آغوشه تو سیمگه kamera سیمگه kamera آهنگ خارجی باب باب بارا بی آهنگ خارجی باب باب بارا بی دانلود فیلم heroine بدون سانسور دانلود نوحه حسین دوشوبدی مقتله از حاج نادر جوادی دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب دانلود اهنگ نانسی یدب دب طشت گذاری 96 اردبیل دانلود آهنگ شام رمانتیک از سحر با کیفیت 320 دانلود آهنگ شام رمانتیک از سحر با کیفیت 320 دانلود اهنگ مهسا از میثم ابراهیمی دانلود اهنگ مهسا از میثم ابراهیمی دانلود اهنگ مهسا از میثم ابراهیمی دانلودآهنگ میریام فارسى نفسى نوحه ترکی جامه عشقیوی دانلود نوحه ترکی من عباسم منه دریالر آغلار shahin najafi mp3 download roya www.bestofday.ir دعانویس درایرانشهر دعانویس درایرانشهر mykavirmusic new address آپارات رقص زن در سوئد دانلود اهنگ جدید احلام عربی و فارسی آپارات رقص زنهای ایرانی در سوئد دانلود نوحه ترکی قیزلاردان شرمنده فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد فرکانس شبکه onyx در هاتبرد http://www.bestofday.ir/ رمان با دل من بسازه جواب کتاب کار زبان نهم درس پنجم جواب کتاب کار زبان نهم درس پنجم جواب کتاب کار زبان نهم درس پنجم جواب کتاب کار زبان نهم درس پنجم ابرو اکل ال ابرو اکل ال دانلود آهنگ spotlight از سلنا گومز دانلود آهنگ spotlight از سلنا گومز دانلود اهنگ عرفان کالبد بهش بگین دانلود اهنگ عرفان کالبد بهش بگین دانلود اهنگ عرفان کالبد بهش بگین دانلود اهنگ عرفان کالبد بهش بگین دانلود آهنگ هری صنم کوهیار بختیاری mp3 دانلود آهنگ هری صنم کوهیار بختیاری mp3 حالم عوض میشه محسن ابراهیم زاده حالم عوض میشه محسن ابراهیم زاده Bestofday.com دانلود رمان پوکر با فرمتapk دانلود رمان پوکر با فرمتapk دانلود اهنگ شرفیمه ناموسوما از دمت اکالین دانلود اهنگ شرفیمه ناموسوما از دمت اکالین عرفان کالبد بهش بگین